Güzelliğinizi Yansıtın..
+ (212) 660 00 60
info@kirpiks.com

Geçmiş Yazılarımız

Blog

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle dudak dolgusu yapılmadan önce kişinin dudak yapısı analiz edilir. Çünkü çok çeşitli dudak yapıları vardır ve yüz yapısı ile uyumlu ve dengeli olması gerekir. Dudakta tasarım ve planlama yapıldıktan sonra oranlara bakılır. Üst dudak oranı 1 iken alt dudak hacimsel oranı 2 olması gerekmektedir. Bu planlama yapıldıktan sonra üst dudak ve alt dudaktaki dikey çizgiler dudak dolgusu ile ortadan kaldırılabilir. Ya da dudak kenarlarında oluşan düşüklük aynı şekilde dudak dolgusu ile yukarı doğru çekilip daha görsel, daha formsal bir görüntü haline getirilebilir. Dudak yapısı önemli olduğu için dudak dolgusu da bizim için önemlidir. Bir kişinin yüzüne bakıldığı zaman gözler ve dudaklar daha ön plandadır. Daha çekici ve daha görsel görünebilmek için. Başka bir yapı ön plana çıkıyorsa ya da önde olabilecek yapı ön planda değil ise kişide o görsel yapı zayıflamış olabilir. Dudak dolgusu genellikle cilt altına enjeksiyon yapılmaktadır. Kas içerisine enjeksiyon yapıldığı zaman, dolgu maddesi verildiği zaman dudakta genişleme ya da ördek dudak adı verilen bir yapıya dönüşebilir. Kas ile cilt arasındaki katmana planlı bir şekilde yapıldığı zaman daha dengeli ve daha görsel bir biçim oluşturulabilir.

Dudak Dolgusunun Yan Etkileri

Her işlemde olduğu gibi dudak dolgusunun da kendi içerisinde az da olsa yan etkileri görülebilir. Bu yan etkiler dudakta şişlik oluşması ve dudakta morarma gibi en sık görülen yan etkiler olabilir. Bunlar oluştuğu zaman yaklaşık olarak 3 ile 10 gün arasında kendiliğinden geçebilir. Bu durumun oluşmaması için öncelikle doktor ile hasta arasında iyi bir şekilde bilgi alışverişinin olması gerekmektedir. Daha önce kullanılan ilaçların net olarak bilgi verilmesi gerekmektedir. Kan bozukluğu rahatsızlığının olup olmadığının bildirilmesi gerekmektedir. Daha önce böyle bir işlem yaptırmış ise dudak dolgusu işleminde yan etkiler ortaya çıkıp çıkmadığının bildirilmesi gerekmektedir. Bunun dışında uygulanacak ürünün kalitesi ve markası da bu işlem için önemlidir. Bu şekilde yapıldığı taktirde daha güvenli ve hijyenik ortamda uygulandığı zaman yan etkilerin görülme ihtimalinin daha da düştüğü gözlemlenmektedir. Uygulamadan sonra sıcak içecekler içilmemelidir. Çünkü içildiği taktirde lokal ödeme sebep olabilir.

Dudak Dolgusu Hangi Alanlarda Kullanılır?

Dudaklarınızı şekillendirmek için, dudak sarkmalarına karşı tedavi için, dolgunlaştırma ve hassas dudak çizgilerinde düzeltilme amaçlı, dudaklarda asimetrik bozukluk durumlarında ve kontur belirginleştirmede dudak dolgusu kullanılabilir.

Dudak Dolgusu Sonrasında Beslenme

Dudak dolgusu yapıldıktan sonra dudağa lokal yapıldığı için ödeme neden olabilir. Bu yüzden bir saat süre ile bir şey yenmemesi ve içilmemesi gerekir. Bunların dışında ruj da kullanılmamalıdır.

Dudak Dolgusu Ne Kadar Kalıcı Olur?

Dudak dolgusu için kullanılan malzeme hyalüronik asit adı ile bilinmektedir. Bilinen bu madde vücut tarafından zamanla emilebilmektedir. Bununla birlikte insanlar dudaklar ne zaman eski haline gelir diye düşünebilirler. Bunun cevabı olarak ise tedavi uygulanan kişinin fiziksel yapısı, dış koşullar ve kişinin yaşam tarzı bu zamanı belirlemektedir. Ortalama bir dudak dolgusu süresi düşünürsek dört ile altı ay arasında sürmektedir. Dudak dolgusu tekrarlanırsa daha kalıcı hale geleceği gözlenmektedir.

Dudak Çeşitleri

Dudak çeşitlerinden biri klasik dudaktır. Klasik dudakta fazla bir değişiklik istemeyen fakat sadece dolgunluk ve hacim kazanmasını isteyen hastalarda uygulanan yöntemdir. Yaşlanmanın etkisi ile sönen ve incelen dudak yapısının tedavisi için kullanılabilir. Diğer bir dudak çeşidi ise rabina dudaktır. Daha dolgun dudak seven kişilerin tercih edecekleri bir dudak çeşididir. Klasik dolguya göre farkı daha fazla hacim kazanmasıdır. Üçüncü olarak eve stili dudak dolgusu olarak bilinen bir dudak çeşidi vardır. Bu dudak çeşidi daha çok alt dudağa yönelik yapılmaktadır. Eğer ağız köşelerinde dudak çizgisi kaybolmuş ise tercih edilen bir çeşittir. Diğer bir dudak çeşidi pierlique dudak çeşididir. Bu model alt dudağa yoğunluk gösterir. Alt dudakta iki tane inci tanesi gibi şiş duran formlar oluşturulur. Bu işlem sonrasında dudakların çekicilik kazandığı düşünülmektedir. Diğer bir dudak çeşidi cupid lipadlı dudak çeşididir. Bu dudak şeklinde ise üst dudaklara şişlik kazandırılır. Son olarak ise melek kanadı dolgusu olarak bilinen dudak çeşidi vardır. Bu uygulamada üst dudakta şekil değişikliği sağlanmaktadır.

Dudak Dolgusunda Enjeksiyon Süresi

Dudak dolgusu yapılırken uygulanan enjeksiyon süresi on ile on beş dakika arasında değişmektedir. Hızlı ve kolay bir işlemdir. Uygulamaya başlanmadan önce öncelikle bölgeye lokal uyuşturucu etkisi gösteren kremler sürülür ve on beş dakika sonra işleme başlanılır.

Dudak Küçültme İşlemi

Dolgun dudaklarından rahatsız olan hastaları bazıları dudaklarını küçültmek isteyebilirler. Bu istek sonucunda lokal anestezi altında bir ameliyat yapılmaktadır. Bu ameliyatta dudağın mukoza kısmından doku çıkartılır ve yara dudaklar uç uca getirilir. Mukoza iyileşmesi kısa sürede olduğu için iz kalma olasılığı düşüktür. Bu ameliyattan sonra dudakta bir hafta kadar süren şişlik olabilir ancak bir haftanın sonunda normale dönecektir.

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website