Güzelliğinizi Yansıtın..
+ (212) 660 00 60
info@kirpiks.com

Geçmiş Yazılarımız

Blog

Kuru Cilt Bakımının Püf Noktaları

Cilt yüzeyin de yeterince su ve yağ bulunmaması cildin kurumasına sebebiyet verir. Cildin en üst yüzeyin de bulunan korucuyu tabakanın işlevini yeterince yerine getirmemesi cildin yavaş yavaş kuruması sorununu ortaya çıkarır. Kuru cilt tipi diğer cilt tiplerine oranla reaksiyon göstermeye çok daha fazla meyiylidir. Özellikle kış ayların da cildin yüzeyi kızarmaya, pul pul dökülmeye ve kaşınmaya el verişli hale gelir. Kuru cilt diğer cilt tiplerine oranla anlaşılması çok daha rahat olan bir cilt tipidir.

Kuru Cilt Tipinin Belirgin Özellikleri;

  • Mat bir görüntüye sahiptir.
  • Cildin yüzeyin de hafif soyulmalar görülebilir.
  • Soğuk ve sıcağa karşı duyarlıdır ve reaksiyon gösterir.
  • Gergindir bu sebeple rahatsız verici bir hisse sebep olur.
  • Kırışıklığa meyiylidir.
  • Gözenek görünümü azdır.
  • İnce bir üst deriye sahiptir.

Yağ salgılaması diğer cilt tiplerine göre en az olan kuru cildin bakımı oldukça önemlidir. Bakım yapılmadığı taktir de cilt çok daha fazla kuruyup hassaslaşacaktır. İlk yapılması gereken şey bol bol su içmektir. Dışardan uygulanan ürünler etkili olsada vücudun içinden uygulanan su çok daha önemli ve etkilidir. Eğer vücudunuz da yeterince su yoksa cilt beslenemez ve kurur. Nemlendirmek ise sabah akşam atlanmaması gereken bir diğer adımdır. Cilde gerekli olan nem ve yağı dışardan takviye etmek gerekir. Su veya yağ bazlı olan nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Nemlendirici alırken üzerinde mutlaka kuru citler için uygundur ibaresinin bulunmasına dikkat etmelisiniz. Cildinizi tanıyıp cilt bakımınızı ve kozmetik alışverişinizi de cilt tipinize göre yapmalısınız.


Cilt Bakımında Nelere Dikkat Etmelidir?

Satın alıp kullandığınız ürünlerin cildiniz için uygun olması gerekir bu sebeple ürün içerik listesi okunmalıdır. İçerisin de alkol ve yoğun miktar da parfüm olan ürünlerden uzak durulmalıdır. Kullandığınız makyaj temizleme ürününü miseler su olarak almak yerine temizleme sütü olarak tercih edebilirsiniz. Temizleme sütleri hafif yapısı sebebiyle cilt yüzeyinde tahrişe sebep olmaz. Yıkama jeli olarak kullandığınız ürünler ise köpük ürünler olmamalı eğer köpük ürün kullanmak istiyorsanız üzerin de kuru ciltler için uygundur yazısı olan ürünleri satın almalısınız. Çok köpüren ürünler cildin yüzeyinde ki yağı yok eder bu sebeple kuru cilt tipine sahip kişilere önerilmemektedir. Tonikler her ne kadar yağlı ciltler için uygun görünsede bu algı doğru değildir. Kuru cilt tipine sahip kişiler de tonik kullanmalıdır. Tonik cildin ph dengesini düzenlemek ve cilde koruyucu bir tabaka eklemek için kullanılır bu sebeple oldukça gereklidir. Kuru cilt tipi için daha hafif yapılı ve içinde asla alkol olmayan nemlendirici içerikli tonikler tavsiye edilir. Yaz kış mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır.

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website