Güzelliğinizi Yansıtın..
+ (212) 660 00 60
info@kirpiks.com

Geçmiş Yazılarımız

Home  /  Estetik   /  Yağlı Cilt bakımı Nasıl Yapılmalı?

Yağlı Cilt bakımı Nasıl Yapılmalı?

Yağlı bir cilt tipini normale veya kuruya çevirmek imkansızdır bu sebeple cildinizi en iyi şekilde tanıyıp bakımını ona göre yapmalısınız. Cildinizi kontrol altına almak bu süreçte oldukça önemlidir. Dönemsel olarak cildeki yağ seviyesi artabilir veya düşebilir. Kış ayların da ciltteki yağ oranı düşerken yazın çıkar. Kullandığınız ürünleri ise cildinizin ihtiyacına göre seçmelisiniz. Ve kullandığınız ürünlerin yağlı cilde uygun olduğundan mutlaka emin olmalısınız. Eğer ürünler ve içerikleri hakkında bilgi sahibi değilseniz deneme yanılma yoluna gitmelisiniz. Her yağlı cilt için uygundur ibaresi bulunan ürün cildinize iyi gelmeyebilir. Bu süreçte yapmanız gereken şey içerik listesini okuyarak cildinde reaksiyona sebep olan maddenin hangisi olduğunu keşfetmektir.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Yağlı cilt tipi diğer cilt tiplerine oranla akneye daha meyillidir bu sebeple cildinizi temiz tutmaya özen göstermeniz gerekir. Eğer akneli bir cilde sahipseniz yoğun fondötenler kullanmak yerine cilt bakımınıza önem vermeniz gerekir. Anlık olarak fondöten çözüm olsada cilt bakımı yapmadığınız cilde fondöten bile maske görüntüsü yaratacak ve kötü bir görüntü oluşturacaktır. Kil maskeleri yağlı cilt için çok uygun olan maskelerdir, cildin yüzeyinde ki fazla yağı emerek kontrol altına alır. Haftada bir kez cilt tipinize uygun bir maske yapmanız gerekir. Sürekli olarak maske yapmak da doğru değildir. Tonikler de ciltteki yağ oranını dengeleyen ürünlerdir. Her gün kullanılması gerekmektedir, özellikte makyajınızı temizledikten sonra nemlendiricinizi sürmeden önce cildinizi toniklemeniz gerekir.

Ten makyajı İçin Nasıl Ürünler Nasıl Tercih Edilmelidir?

Kullandığınız cilt kozmetik ürünleri de önemlidir, cildinize doğrudan temas ettikleri için cilt görüntüsünü etkileyebilir. İçerisinde pudra barındıran ve yağlı olmayan fondötenler tercih edilmelidir. Yağlı cilt parlamaya meyiyli olduğundan fondöten sonrasın da pudra uygulanmalıdır. Mat veya saten bitişli fondötenler uygundur. Özellikle t bölgesi olarak bilinen alın, burun ve çene bölgesi yağlanma oranı en yüksek olan bölgelerdir. Yağ emici kağıt mendiller de kurtarıcı ürünlerdir, özellikle gün içerisin de olan yağlanmadan kaynaklı parlaklığı bu mendiller sayesinde kontrol altına alabilirsiniz. Kullandığınız allık, aydınlatıcı veya kontür ürünlerini krem ürünler olarak değil pudra formlu ürünler olarak seçmelisiniz. Krem ürünler cilde tutunamayacağı için kullanılması halinde pudra bir ürünle sabitlenmelidir.

Yağlı Cilt Bakımında Yapılan Hatalar

Nemlendirici kullanılmaması yapılan en sık ve büyük yanlışlardan biridir. Yağlı cilde sahip kişiler genellikle cildin neme ihtiyaç duymadığı ve daha çok yağlanma yapacağı düşüncesiyle nemlendirici kullanmakdan çekinirler. Cildin yağ ve nem oranı birbirinden farklı şeylerdir. Bu sebeple yine cilt tipine uygun içerisinde yağ barındırmayan nemlendiriciler tercih edilmelidir. Günde 2 kez cildi nemlendirmek cilt yüzeyinde ki yağlanmayı da kontrol altına alır. Alkol içerikli ürünler kullanmak yapılan bir diğer yanlıştır. Evet alkol akneleri kurutma özelliğine sahiptir fakat alkolllü ürünler kullanmak cilde reaksiyona sebebiyet verebilir. Bu sebeple içerisinde alkol barındıran bir ürün kullanırken dikkat etmek gerekir. Cilde diş macunu gibi ürünler sürmekde oldukça yanlıştır. Özellikle sivilceleri kurutmak için yapılan bu işlem cildin hassaslaşmasına sebep olur. Bu tarz ürünler kullanmak yerine eczaneden alınan ürünleri kullanmak daha doğrudur. Ciltteki yağı atmak için sürekli yıkamak da yanlıştır. Sürekli cildin yıkanması cildeki yağ oranını arttırır. Su ciltteki ph dengesini bozar ve cilt bunu eski haline getirmek için daha çok yağ üretir bu sebeple günde 2 kereden fazla cildin yıkanmaması gerekir.

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website